Please use this identifier to cite or link to this item: https://library.megu.edu.ua:9443/jspui/handle/123456789/3383
Title: До питання часу у модерністському романі першої третини ХХ століття
Other Titles: ON THE TOPIC OF TIME IN THE MODERNIST NOVEL OF THE FIRST THIRD OF THE 20th CENTURY
Authors: Романцова, Б. М.
Romantsova, B.
Keywords: linear time
cyclic time
duration
Kafka
Joyce
Woolf
modernism
Bergson
лінійний час
циклічний час
тривання
Кафка
Джойс
Вулф
модернізм
Берґсон
Issue Date: 2017
Publisher: Київ
Citation: Романцова Б. М. До питання часу у модерністському романі першої третини ХХ століття / Б. М. Романцова // Наукові записки НаУКМА. Філологічні науки. - 2017. - Том. 195. - С. 74-81.
Abstract: На кожній історичній стадії розвитку людства було власне розуміння часового виміру, що втілювалося у різноманітних сферах художнього відображення реальності. Згідно з концепцією автора статті, для модерністських романів та оповідань про місто першої третини ХХ ст. було характерне домінування трьох основних типів часу: лінійного, циклічного часу і тривання – і поступове ускладнення часової парадигми. Лінійна концепція часу передбачає чітко визначений розвиток сюжету від зав’язки до розв’язки, конкретність топоніміки, прив’язаність до історичної епохи, завершеність творів, а також «конкретність» і «реальність образів». У творах із циклічним типом часу фактично немає розвитку персонажа, доленосних подій і класичної літературної інтриги. Для творів, у яких домінує тривання, характерний уривчастий сюжет, де дрібні події постають із неочікуваного ракурсу, інтенсивне внутрішнє життя персонажів, що зазвичай оприявнюється через потік свідомості, заперечення причинно-наслідкових зв’язків, інтенсивна робота пам’яті, заперечення домінування візуального аспекту та суб’єктивність образів персонажів, що постають крізь призму свідомості інших героїв твору. Важливо, що категорія часу у творах проаналізованих письменників дедалі ускладнювалася, від одновимірності, лінійності часу у своїх ранніх творах вони відходять у бік темпорального плюралізму, суб’єктивності, тривання. Отже, модернізм на зміну фізичній однозначності часу, відображеній у літературних творах, приніс гетерогенність і плюралізм часу як важливої категорії поетики.
URI: https://library.megu.edu.ua:9443/jspui/handle/123456789/3383
Appears in Collections:Сучасна література англомовних країн

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
2017 Romantsova_Do_pytannia_chasu.pdfДо питання часу у модерністському романі першої третини ХХ століття258.47 kBAdobe PDFView/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.

Admin Tools