Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: https://library.megu.edu.ua:9443/jspui/handle/123456789/2698
Назва: МЕДІАЦІЯ ЯК ПРИМИРНА ПРОЦЕДУРА ВИРІШЕННЯ ТРУДОВИХ СПОРІВ
Інші назви: Mediation as a conciliatory procedure for resolving labor dispute
Автори: Дума, О. О.
Duma, О. О.
Ключові слова: медіація в Україні
медіація
медіаційна процедура
трудовий спір
судовий захист
альтернативний спосіб вирішення трудового спору
мирова угода
mediation procedure
labor dispute
judicial protection
alternative way to resolve labor dispute
amicable settlement
Дата публікації: 2020
Видавництво: Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого
Бібліографічний опис: Дума О. О. Медіація як примирна процедура вирішення трудових спорів / О. О. Дума // Держава та регіони. - 2020. - Серія: Право. - № 1 (67). - С. 14-19.
Короткий огляд (реферат): У статті підкреслюється, що в сьогоднішніх умовах необхідним є впровадження нових альтернативних способів вирішення трудових спорів, зокрема медіації, яка має певні переваги порівняно з розглядом справ у суді. Досліджено стан нормативно-правового регулювання та досвід функціонування зазначеного способу вирішення трудових спорів. Зараз в Україні процедура медіації не регламентована на законодавчому рівні, що значно ускладнює її застосування на практиці. Важливим є запровадження на законодавчому рівні інституту медіації в Україні шляхом імплементації кращих європейських і світових стандартів медіації. Зосереджується увага на тому, що впровадження цього правового механізму має на меті поширити практику мирного вирішення трудових спорів позасудовими методами для розвантаження судів і забезпечення збалансованих відносин між сторонами трудового спору. Введення в Україні інституту медіації є одним із заходів подолання нерозвиненої системи альтернативних способів вирішення трудових спорів, який надасть громадянам реальну можливість вибирати інші шляхи розв’язання суперечок за збереження судової системи як основного механізму врегулювання конфліктів у суспільстві. У медіації використовуються інноваційні технології переговорів, які спрямовані на прийняття позитивних рішень сторонами, увага не концентрується тільки на їхніх правових позиціях, максимально задовольняючи їхні реальні інтереси та потреби. Важливим є те, що сторони самі знаходять шлях вирішення спору, а медіатор тільки організовує процес переговорів, знімає емоційне напруження, психологічні та інші бар’єри, які перешкоджають прийняттю спільного рішення сторонами, сприяє налагодженню діалогу та встановленню партнерських відносин між сторонами. Отже, медіація – альтернативний (досудовий, позасудовий) спосіб вирішення трудових спорів, за допомогою якого дві або більше сторони намагаються в межах структурованого процесу, самостійно, на добровільній основі досягти згоди для вирішення їхнього спору за допомогою медіатора (медіаторів). Поява нормативного забезпечення процедури медіації дасть змогу сторонам на основі спільних інтересів швидко й ефективно вирішувати спори шляхом переговорів і досягнення взаєморозуміння. У статті також наводяться деякі вимоги до мирових угод, яким вони повинні відповідати.
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): https://doi.org/10.32840/1813-338X-2020.1-2.2
https://library.megu.edu.ua:9443/jspui/handle/123456789/2698
Розташовується у зібраннях:Медіація, як ефективний спосіб вирішення спорів

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
2020.pdf
  Restricted Access
205.16 kBAdobe PDFПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.

Інструменти адміністратора